Més informació [ Llista d'activitats | Detall d'activitat

 
0000100020   L’aplicació de la intel·ligència artificial a les aules per a un aprenentatge inclusiu des d’una perspectiva interseccional
2023-2024   Taller. Secundària Obligatòria i batxillerat
  
   25/6/2024 - 28/6/2024 (10 hores) de 17:00h a 19:30h
   U UdL Campus de Cappont. Edifici polivalent
   C/ Jaume II, 71 (Lleida) 
  
Format   Presencial
Organització   ICE de la Universitat de Lleida
  
  
  
Inscripció   01/09/2023 - 25/06/2024
  
Descripció i   Metodologia:   Formació pràctica per aprofundir en diferents tipus d’estratègies de l’aplicació de la intel·ligència artificial (IA) a les aules per a un aprenentatge inclusiu des d’una perspectiva interseccional.

Es duran a terme 4 sessions presencials. La tasca per assolir l’acreditació consisteix en el disseny d’una proposta didàctica que integra la tecnologia aplicada a l’ensenyament artístic amb perspectiva de gènere a l’aula. Les propostes es presentaran en la darrera sessió.

La formació està vinculada al programa #ACTFEM (un programa escènic tecnològic d'activisme social amb incidència acadèmica), i es portarà a terme per professorat universitari de la Universitat de Lleida (UDL) i la Universitat Oberta de Catalunya (UOC). Així mateix, la formació forma part d’un projecte de recerca, que compta amb el suport de “l'Instituto de las Mujeres”. El projecte de recerca té com a principal objectiu elaborar una guía didàctica (un Toolkit digital) amb una sèrie de recursos educatius que ajudin el professorat i l’alumnat de secundària a reflexionar sobre qüestions ètiques de l'aplicació de la IA en l’aprenentatge i en la vida; a més de combatre els biaixos de gènere i d’altra naturalesa en l'ús d'eines i aplicacions digitals que es nodreixen de la IA.
  
Objectius   - Introduir eines i exemples educatius de la intel·ligència artificial amb un enfocament artístic i de perspectiva de gènere a l'aula

- Reflexionar sobre experiències i preocupacions amb la intel·ligència artificial a l'aula

- Analitzar les necessitats i preferències del professorat per a toolkits educatius per elaborar activitats de tecnologia aplicada a l’ensenyament artístic amb perspectiva de gènere

- Generar propostes didàctiques transversals i interdisciplinàries que permetin la integració de tecnologia aplicada a l’ensenyament artístic a l’aula amb perspectiva de gènere
  
Continguts   Sessió 1: Estratègies per elaborar activitats de tecnologia aplicada a l’ensenyament artístic amb perspectiva de gènere

Sessió 2: Experiències i reptes sobre l’ús de la intel·ligència artificial com a eina educativa
Sessió 3: Principis i pràctiques de la pedagogia enfocada a la igualtat de gènere
Sessió 4: Recursos educatius STEAM amb perspectiva de gènere adreçats al professorat de secundària
  
Avaluació   Assistència i seguiment de les tasques.
  
Requisits de  certificació   Assistència i seguiment de les tasques.
  
E-mail   joan.tahull@udl.cat
  
  
Calendari  
 Sessió 1   dimarts   25/06/2024   1700   1930 
 Sessió 2   dimecres   26/06/2024   1700   1930 
 Sessió 3   dijous   27/06/2024   1700   1930 
 Sessió 4   divendres   28/06/2024   1700   1930 
  


Generalitat de Catalunya
Departament d'Educació
Pla de formació permanent